Rummu kalejimas

Ką aplankyti Estijoje? Įdomiausios vietos nuotykių ieškotojams

Ar žinojai, kad mūsų (beveik) kaimynai estai turi paskendusį karjere kalėjimą bei savo kryžių kalną? Dažnas mūsų, rinkdamasis sekančios kelionės kryptį, nė akies krašteliu nežiūri kažkur šiauriau Lietuvos. Tačiau šiandien išnaršėm internetus ir esam paruošę įtikinti bent savaitgaliui nuvykti pas draugus estus. Kad įtikintume – išrinkom įdomiausias mūsų akimis vietas, tikimės, kad patiks ir jums!

Rummu povandeninis kalėjimas. Neabejotinai viena įdomiausių vietų šiaurės Estijoje. Rummu – nedidelis miestelis šiaurėje, nutolęs nuo Talino vos 40 km. Sovietų Sąjungos laikais čia veikė kalėjimas, kurio kaliniai priverstinai dirbo kalkakmenio kasykloje – jie iškasė klinčių karjerą. Kaip nemokama darbo jėga kaliniai buvo išnaudojami iki pat 1991 m. O jau tada, kai Estija atsiskyrė nuo Sovietų Sąjungos – vandens siurbliai buvo tiesiog išjungti ir kalėjimo teritoriją apsėmė vanduo. Nei kalėjimo, nei kasybai naudotų įrankių niekas negelbėjo – viskas buvo palaidota po vandeniu, o dalies statinių be nardymo įrangos nė nepamatysi. Nardant galima aptikti ne tik pastatus, tačiau ir juos juosiančias spygliuotas tvoras, siauras gatveles, šviestuvus.. Galima net praplaukti kalėjimo koridoriumi. Tiesa, nepaskendusioji Rummu kalėjimo dalis visai neseniai dar veikė – galutinai jis uždarytas tik prieš keletą metų, o likę 7.000 kalinių buvo perkelti kitur.
Dabar Rummu karjeras yra viena mistiškiausių nardymo vietų ne tik Baltijos jūros regione, bet ir visame pasaulyje. Dėl skaidraus vandens estai šią vietą praminė “Mėlynąja lagūna”, o skaidriai žydras vanduo primena kalnų ežerą. Jei vandens pramogos nedomina – galima kopt į klinčių kalnus! Ši vieta tokia egzotiška ir įdomi, jog šiemet čia buvo surengtas muzikos festivalis “Into the Valley”. Vienas šio festivalio principų yra unikali vieta – Rammu karjeras tą neabejotinai pateisina.
Tikslios informacijos apie patekimą į teritoriją neradome, tačiau internetai skelbia, kad nuo 2016 m. teritorija tapo labiau saugoma, tačiau pavaikščiojus aplink galima rasti įėjimą.

Adresas: Rummu, Harju County, 59.226397,24.190215

Rummu kalejimas
Rummu karjeras, skęstantis kalėjimas ir kalvos / nuotrauka: residentadvisor.net

 

Amari pilotų kapinės. Aviacijos fanatikų must-see taškas Estijos šiaurėje. Netoliese Amari oro bazės plyti pilotų kapinės, kuriose palaidoti Sovietų Sąjungos pilotai. Keistai romantiška gali pasirodyti tai, jog rusų pilotai yra palaidoti po nuolaužomis lėktuvų, kuriuose, tikėtina, jie žuvo. Sakom – tikėtina, nes nėra įrodymų, kad tai tikrai būtent tie lėktuvai, o ne šiaip nuolaužos. Kapinės sudaro keistą įspūdį – ant pilotų kapų esančios lėktuvų uodegos atrodo tarsi ryklių pelekai, o visuma šių kapų – kaip jūra, pilna ryklių.

Adresas: Ämari, 76102 Harju County. Važiuojant mišku link Amari oro bazės pravažiuosite kaimelį, o už jo bus kapinės, matomos nuo kelio.

Amari pilotu kapines Estijoje
Sovietų pilotų kapinės šalia Amari oro bazės / nuotrauka: Modris Putns

 

Kryžių kalnas saloje. Manėt, kad tik mes tokie unikalūs su savo kryžių kalnu? Nevisai! Estai turi savo kryžių kalną, tiksliau – girią. Su mūsiškio didybe lygintis gal ir neverta, tačiau estiškasis kryžių kalnas atrodo mistiškiau. Kryželiai čia visai paprasti, dažniausiai pagaminti iš vietoje rastų šakų. Monumento pradžia siejama su 1781 metų rugpjūčiu, kai Katerina II pasirašė įsakymą, kuris leido švedams persikelti į pietų Ukrainą. Tų metų rugpjūčio 20 d. švedai susirinko ant kalno ir atliko paskutines krikščioniškas apeigas. Taip jie atsisveikino su vieta, kurioje švedai gyveno 400-500 metų iki tol. Nuo to laiko žmonės, paliekantys salą, taip pat užsuka čia palikti savo kryželio. O šiandien dalykai daromi atvirkščiai – kryželius palieka tie, kurie atvyksta į salą pirmąjį kartą.

Adresas: Risti küla, 59°0’37”N 22°39’8”E. Kalnas nutolęs apie 6 km nuo Kärdla miestelio, administracinio Hiiumaa salos centro. Galite sekti nuorodas.

Kryziu kalnas Estijoje
Kryžių kalnas Estijoje / nuotrauka: ahvenas

 

Hiiumaa Eifelio bokštas. Estai nusikopijavo ir Eifelio bokštą! 31 metro aukščio kopija gal ir nelabai vykęs dublikatas, tačiau tai tapo vienu iš didžiausių Hiiumaa salos turizmo traukos taškų – dabar šis statinys laikomas salos tradiciniu monumentu. Kūrinio autorius – Jaan Alliksoo – jau nuo mažens  projektavo įvairius statinius. Pirmąjį bokštą suprojektavo būdamas 17-os, ir tai buvo ne šiaip statinėlis – sovietai susidomėjo šiuo bokštu, nes tikėjosi iš jo pamatyti net Švediją..! Visgi dėl itin pavojingos konstrukcijos bokštas buvo nugriautas po 10 metų. Alliksoo nesustojo ir pradėjo planuoti naują statinį.. Eifelio bokštą. Jam tai puikiai pavyko, tačiau teko atlaikyti daugybę valdininkų išbandymų – valdžia nenorėjo leisti eksploatuoti tokio pavojingo statinio. Tačiau nepaisant negatyvios valdininkų reakcijos, bokštas pritraukia apie 30.000 lankytojų per metus ir skatina turizmą į salą. Tad jei norite aplankyti statinį – rekomenduojame planuotis kelionę ir ilgai nelaukt. Nors kas žino, koks būtų sekantis autoriaus statinys, nugriovus jo Eifelį..?

Adresas: Reigi, 92265, Hiuumaa, Estonia

A post shared by Tuuli (@moonduja) on

 

Viivikonna miestas vaiduoklis. Šis miestas yra laikomas pačiu žymiausiu apleistu Estijos miestu. Jo apleidimo priežastis visai nėra vaiduokliška – sovietų okupacijos metais miestas buvo industrializuotas – kasyba ir gamyba buvo bene vieninteliai kelių tūkstančių gyventojų darbai. Todėl po Sovietų Sąjungos griuvimo  miestas patyrė visišką ekonominį chaosą. Taip gyventojai pamažu ėmė ir išsilakstė – tiesiog ieškodami darbo ir geresnių gyvenimo sąlygų. O išsilakstydami negalėjo pasiimti savo namų ir jų sienų, tad viskas taip ir liko stovėti. Jei norite pakeliauti laiku 20 metų atgal – Viivikonna tam puikiai tiks.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cau (@caubrovko) on

 

Käina bažnyčios griuvėsiai. Jei mėgstat apleistus pastatus – nepraleiskit progos apsilankyti Käina rajone esančioje apgriuvusioje bažnyčioje. Pastatyta 15-16 a., ši bažnyčia savo metu talpino 600 žmonių ir buvo didžiausia Hiiumaa saloje. Apleista ji tapo po 1941 m. vykusio gaisro. Liepsnos pražudė ten esančias meno vertybes, o su jomis – ir bažnyčios statusą. Nors bažnyčios niekas nesaugo, tačiau planuojama ją rekonstruoti. Tad norintiems pasivaikščioti apleistoje autentiškoje aplinkoje – reikėtų paskubėti.

Adresas: Käina, 58°49’38.0″N 22°46’36.0″E

 

Tartu katedros griuvėsiai. Tartu katedros griuvėsiai – vienas įspūdingiausių objektų Tartu mieste. Ši katedra pradėta statyti XIII a., buvo apgriauta Livonijos karo metu, o galutinai suniokota per XVII a. vykusį gaisrą. Šiuo metu atstatytoje katedros dalyje veikia Tartu universiteto muziejus. Lankytojai gali pasižvalgyti po katedros griuvėsius, o vasaros sezonu užlipti į renovuotus katedros bokštus (už papildomą mokestį).

Adresas: Ülikooli 18 50090 Tartu, 58.3803° N, 26.7144° E

Tartu katedra
Tartu katedros griuvėsiai / nuotrauka: Alex van Es

 

Apleista Hara povandeninių laivų bazė. Ši karinė bazė buvo pastatyta sovietų kariuomenės 1958 m. ir naudojama Estijos okupacijos metais, iki pat 1991 m., kai ši atgavo nepriklausomybę. Nuo tada bazė buvo palikta pūti, bėgant metams ėmė griūti konstrukcijos ir objektas pasidarė traukos centru estremalių nuotykių ieškotojams.

Adresas: Hara, 74810 Harju County, 59°35’18.6″N 25°37’11.6″E

Hara povandeniniu laivu baze
apleista Hara povandeninių laivų bazė / nuotrauka: Dan

Nakvynė Taline

 

Nakvynei šį kartą rekomenduoju tai, ką pati išbandžiau. Nors tų pačių apartamentų, kuriuose buvau apsistojusi, neberandu, tačiau galiu parekomenduoti tame pačiame name esančius apartamentus. Mano siūlomi apartamentai – visai šalia Baltijos jūros kranto, Talino Pirita rajone. Sakydama “ant jūros kranto”, turiu galvoje ne 5 minučių pasivaikščiojimą per kopas ir pušynus, o tai, kad jūra bus už keliolikos ar keliasdešimties metrų nuo apartamentų – maždaug ten, kur gulinėjam, kai atvykstam prie jūros. Skamba gerai? Tai dar ne viskas! Nakvynė tokiuose apartamentuose kainuoja iki 100 EUR parai keturiems žmonėms. Reiškia, kad žmogui para kainuos iki 25 EUR (keliaujant keturiese). Rezervuoti apartamentus galite čia, o jei anksčiau nesinaudojote airbnb sistema, užsiregistravę per mano nuorodą gausite 30 EUR nuolaidą pirmai nakvynei.

Apartamentai Estijoje
Vaizdas (ir jausmas) iš apartamentų

Šiam kartui – tiek. Noriu atkreipti dėmesį, jog prieš lankant objektus reikėtų pasitikrinti, ar jie vis dar prieinami visuomenei, nes tokių vietų lankymas su laiku tampa apribojamas. Tikiuosi, jog tamsioji Estijos pusė sužavėjo. Mane – absoliučiai taip, todėl kelionė jau suplanuota. Iki susitikimo Estijoje!