Pigus skrydziai i Lvova

Ką aplankyti Lvove? Nuo karinio baro bunkeryje iki botagais plakančių barmenų

Ar esate kada bare buvęs nuplaktas barmeno? Ar mėgavotės baletu už 1.8 EUR? O smilkstančią kavą ar jau gėrėte?

Tai – tik dalis linksmybių, kurias gali pasiūlyti Ukrainos vakaruose įsikūręs Lvovo miestas. Pastaruoju metu Ukraina tapo itin populiari savaitgalio kelionių kryptis. Mano nuomone, jos populiarumą lėmė trys svarbūs dalykai: mažos kainos, didėjantis kiekis tiesioginių skrydžių ir žinojimas, kad ten visada atrasi kažką naujo. Šį kartą papasakosiu apie gana naują tiesioginę kryptį – Lvovą. Tiesioginiai skrydžiai Vilnius-Lvovas-Vilnius buvo pradėti 2018-ųjų metų rudenį. Savaitgalio krypties titulą Lvovas gavo jau vien dėl savo patogių skrydžių – tuomet galėjai į Lvovą išskristi penktadienio vakarą, o grįžti pirmadienį. Pirmąjį kartą taip ir padariau – penktadienį iš darbo nuvykau tiesiai į oro uostą ir po valandą trukusio skrydžio jau vaikščiojau Lvovo gatvėmis. Antroji pažintis su Lvovu vyko šių metų pavasarį (nepraėjo nei pusmetis!), o dabar, atėjus rudeniui, vėl žvalgausi bilietų. Priežastis paprasta – kad ir kiek kartų lankytumeisi Lvove – vsada rasi kažką įdomaus. Šiame straipsnyje aprašysiu įdomiausias patirtis – tai, ką aplankyti Lvove rekomenduoju pati.Pamestų žaislų kiemas (Yard of Lost Toys)

Man tai – viena keisčiausių lankytų vietų Lvove. Vos užklydę į šį kiemą pasijausite lyg siaubo filme, nes į jus iš visų kampų žvelgs šimtai mažų akučių. Tai – meškučiai, zuikučiai, lėlytės ir kiti vaikų žaislai, su kuriais jau niekas nebežaidžia. Dauguma jų primena sovietmetį, todėl vyresni žmonės gali pajusti nostalgiją. Nors žaislų kiemas iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip vienas didelis chaosas, tačiau egzistuoja savotiška tvarka – žaislai ne šiaip išmėtyti, jie susodinti ant lentynų ir sovietmetį menančių bufetų su veidrodžiais. Jei bus noro, dar galit pasikapstyti po smėlio dėžę arba pasisupti senose geležinėse supynėse. Pamestų žaislų kiemas turi keletą atsiradimo versijų. Populiariausia jų tokia – šalimais gyvenantis vyriškis kažkada rado porą pamestų žaislų ir padėjo juos kieme, kad vaikai pamatytų ir pasiimtų. Tačiau žaislų ne tik kad niekas nepaėmė – jie čia ėmė plūsti iš visur ir šiai dienai kiemas tapo nebenaudojamų žaislų muziejumi po atviru dangumi. Jei ieškote tikrai įdomios patirties, būtinai aplankykite šią vietą.
   -Adresas: 5 Staryi Rynok Square

Cafe Masoch

Neapsigaukite nekaltu “kavinės” pavadinimu. Baras skirtas suaugusiems, o jo tema – mazochizmas! Užėję įsitikinsite greitai – prie baro jus pasitiks korsetais pasipuošusios merginos ir pasveikins rimbo pliaukštelėjimu. Besimėgaujant kokteiliais galite būti išrengti ir nuplakti rimbu, bet nesijaudinkite – jei esat mergina, jūsų per daug nekankins. Jei esate vaikinas – galite tikėtis visko.
   -Adresas: 7 Serbska Str

Restoranas-baras Gasova Lampa

Šią vietą vadinti tik restoranu negalima – Gasova Lampa yra tikrų tikriausias muziejus. Restoranas ypatingas tuo, kad patiekalų, gėrimų ir net sąskaitos atnešimas prie staliuko dažnai tampa tikru chemijos performansu – sprogimai, žibalo kvapas ir liepsnos – tik dalis to, ką pamatysi prie savo ir kitų klientų staliukų. Užuomena apie smilkstančią kavą veda būtent į šią vietą. Nežinau, ką jie ten deda, bet atrodo tikrai įspūdingai.Rekomendacija – spalvoti shot’ai iš mėgintuvėlių. Taip pat siūlau pasivarginti ir užlipti iki pat paskutinio aukšto – terasoje jūsų lauks pačios jaukiausios vietos.
   -Adresas: 20 Virmenska Str. 

Kryivka – baras bunkeryje

Neabejotinai – Kryivka yra garsiausias miesto baras-pramoga. Barą rasite viename iš bromų Rotušės aikštėje, tačiau tam, kad į jį pakliūtumėt, turėsit praeiti tikrą spektaklį. Pasibeldę į niekaip nepažymėtas masyvias medines duris neišsigąskite – jas atidarys kareivis. Nuo patekimo į vidų jus skiria tik slaptažodis – “Slava Ukrayini” (“Šlovė Ukrainai!”)! Pasakius šią frazę uniformuotas kareivis jus ne tik įleis į vidų, bet ir pavaišins ukrainietiška degtine. O jei prisipažinsit, kad esat iš Lietuvos, tai dar pasakys “Į sveikatą”, nes lietuvis čia dažnas svečias. Tada nusileisite laiptais į painų bunkerį, kur jūsų lauks 24/7 laukiantis baras ir restoranas. Kaskart apsilankius šioje vietoje (o lankiausi 5 kartus) išnyksta laiko pojūtis, kadangi čia visuomet tvyro vienoda prieblanda. Jei nebuvot Kryivkoj – nebuvot Lvove.
   -Adresas: пл. Ринок, 14 (підвал)

Lvovo vargonų salė (Lviv Organ Hall)

Atrodo, kad ši vieta nepelnytai atsidūrė Lvovo operos ir baleto teatro šešėlyje. Vargonų salėje renginiai vyksta kone kasdien (kartais ir kelis kartus per dieną). Vargonų salėje apsilankiau poroje koncertų – vargininkės bei pianistų dueto. Pasirodymai buvo gana aukšto lygio, nors kainavo centus. Vietos pirmoje eilėje atsiėjo po maždaug 1.5 EUR (buvo ir pigiau). Rekomenduoju tiems, kas ieško įdomių kultūrinių renginių ir mažiau turistinių vietų. Informaciją apie vykstančius renginius rasite šioje svetainėje.
   -Adresas: Stepana Bandery St, 8

Girta Vyšnia (Pyana Vishnya)

Šis vieno gėrimo baras – kaip tarpinė stotelė Lvovo barų maratone. Ją atpažinsite iš nutysusios eilės šalia Rotušės aikštės. “Girta vyšnia” siūlo kompoto skonio likerį, pagardintą alkoholiu prisirpusiomis vyšniomis. Gėrimas kainuoja 1-1.5 EUR, o geriamas čia pat prie lauko staliukų arba šalimais esančio fontano. Verta sustoti bent dešimčiai minučių ir neskubant išgerti šį tradicinį gėrimą.
   -Adresas: Rynok pl. 11

Lvovo kruasanai (Lviv Croissants)

Viena iš labiausiai pamėgtų vietų pavalgyti Lvove – legendiniai Lvovo Kruasanai (Lviv Croissants). Neapsigaukite iškart užsakydami krūvos kruasanų – pasisotinimui užteks ir vieno. Mano rekomendacija – kruasanas su vištiena.
   -Adresas: Rynok Square, 42; Svobody Ave, 9 (ir dar daug kitų)


Lvovo operos ir baleto teatras 

Nors jame nesilankiau, bet paminėti būtina. Tai – viena pagrindinių turistų traukos vietų Lvovo mieste. Kartais į jį žmonės eina ne pasižiūrėti operos ar baleto, bet perka bilietą vien tam, kad pasigrožėti interjeru ir pasidaryti ekskursiją po šį didingą pastatą. Repertuaras nenusileidžia Europos miestų teatrams – Carmen, Rigoletto, Traviata ir dar krūva mažiau žinomų kūrinių. Kainos nustebins visko mačiusius – pavyzdžiui, bilietai į Verdžio Traviatą prasideda nuo 1,8 EUR! Peržvelgti programą ir įsigyti bilietus galima šiame puslapyje
  – Adresas: Svobody Ave, 28,

Ką parvežti lauktuvių iš Lvovo?

Ciagaretės su skoniais. Lvove galima rasti dalykų, kuriems lietuviai jau spėjo pajusti nostalgiją. Pavyzdžiui – cigaretės su skoniais. Pas mus tokios cigaretės jau kuris laikas uždraustos, bet Lvove – populiaru ir labai pigu. Ilgai ieškoti jų nereikės, kadangi cigarečių kioskų pilna ant kiekvieno kampo. Stebina ne tik skonių pasirinkimas, bet ir kaina – vienas cigarečių pakelis kainuoja apie 1 EUR. Taip pat galima rasti ir sukamo tabako su skoniais (ko pas mus jau irgi nebėra) ir netgi uostomo tabako. Čia svarbu nepamiršti muitinės reikalų – daug kam kyla klausimas, kiek cigarečių galima parsivežti iš Ukrainos? Šiuo metu į Lietuvą iš Ukrainos galima įsivežti iki 400 cigarečių, o jei vykstate automobiliu – tik 2 pakeliai asmeniui. 

Šokoladas. Čia galimi du variantai: 1) Buvęs Ukrainos prezidentas P. Porošenka turi Roshen saldainių fabriką. Nors tų pačių Roshen šokoladų galima įsigyti ir Lietuvoje, tačiau viešėdami Lvove pamatysite platesnį pasirinkimą ir neregėtus neragautus skonius. Žinoma, dabar, pasikeitus prezidentui, nebegalime veždami draugams Roshen šokoladų sakyti, kad jie iš prezidento saldainių fabriko. Kuomet paskutinį kartą viešėjau Lvove, šokoladus pirkau rinkimų dieną, tądien Porošenka dar buvo prezidentas. Grįžus į Lietuvą, Ukrainos prezidentas jau buvo kitas, tad šios lauktuvės kiek “nuvertėjo” 🙂 Kitas variantas – Lvovo šokolado fabrikas, esantis šalia Rotušės aikštės. Kainos nėra mažos, tačiau tai – išskirtinai Lvovo produktas. Kadangi šokolado parduotuvė išsidėsčiusi per keturis aukštus – rasite visokių įdomybių ir neragautų skonių. Vienas įdomesnių dalykų – kavos pupelės šokolade.

Karinė atributika iš Kryivkos. Išeidami iš anksčiau aprašytojo Kryivkos baro, pereisite per suvenyrų parduotuvę. Čia pagrindinė tema – karo atributika. Šioje suvenyrų parduotuvėje rasite keletą bare esančių stipriųjų gėrimų, pavyzdžiui, citrinų degtinės, tradicinės medovukha, net krienų degtinės. Taip pat čia rasite netradicinio medaus – mėtų ar kankorėžių skonio. Įspeju – granatos ar kitų ginklų formos puodelių geriau nepirkite, jei keliaujat lėktuvu! Didelių problemų greičiausiai nekils, bet su tokiais pirkiniais atsisveikinsite prie aviacinio saugumo patikros.

Vyšnių likeris. Jo rasite minėtame bare “Girta Vyšnia”. Yra ir po 100 ml, tad skrisdami lėktuvu galėsite gabenti rankiniame bagaže. Oro uoste (duty free parduotuvėse) taip pat rasite šio gėrimo, tik jis bus didesnėje talpoje. 

Turgaus gėrybės. Turbūt populiariausia turistinė prekė didmiesčių turguose – tualetinis popierius su Putino atvaizdu. Taip pat vis dar populiaru netikros asmens tapatybės kortelės su žymių žmonių atvaizdais. Pasikapstę po jas galite atrasti ir lietuviškų veidų! Mane sužavėjo kojinės su ukrainietiškais motyvais – graži lauktuvė rudens sezonui.